Jak odstranit skvrny od vína

Každému, kdo si čas od času dopřeje sklenici oblíbeného vína, se to někdy stalo. Chvilka nepozornosti nebo rozjetější zábavy a víno je všude jinde než v našich ústech. Pak přichází chvíle bědování nad rozlitým vínem, kterou střídá strach o oblíbený kousek šatníku, ubrus nebo koberec. Obzvlášť nepříjemné je to s červeným vínem. Ale víte jak předejít nezvratným škodám? Sepsali jsme pro Vás několik babských i odborných rad, jak úspěšně odstranit skvrny od vína.

 

1) Rychlost rozhoduje

Ať už zvolíte jakýkoliv z následujících postupů, vždy jednejte rychle. Pokud s odstraňováním skvrny začnete ihned, máte velkou šanci, že se to obejde bez trvalých následků. Skvrna hlavně nesmí zaschnout. Nejhorší je, když skvrnu necháte zaschnout a vzpomenete si na ní až druhý den ráno. V takovém případě se šance na záchranu látky značně snižují.

 

2) Odsajte co nejvíce vína

V prvním kroku jde především o odstranění co nejvíce rozlitého vína. Použijte papírový ubrousek nebo kapesník k odsátí všeho nevsáklého vína. Ubrousek přitlačte na skvrnu a snažte se nasát co nejvíce vína. Nikdy postižené místo netřete, jinak víno ještě více vpravíte do látky. Jako první pomoc lze skvrnu polít minerálkou, víno tak naředit a pak vše odsát.

 

3) Vyčistěte skvrnu

Způsobů jak odstranit zbytek vína je bezpočet. Vždy je ale třeba nechat prostředek působit a pak následně látku vyprat klasickým způsobem. K praní je možné přidat ještě Váš osvědčený odstraňovač skvrn. Zde jsou podle nás ty nejosvědčenější postupy:

Kuchyňská sůl

  • Po odsátí vína zasypte skvrnu kuchyňskou solí a nechte ji působit klidně několik hodin. Sůl vytáhne většinu vlhkosti a s tím i zbytky vína. Sůl odstraňte a látku vyperte.

Citronová šťáva

  • Pokud máte po ruce citron nebo citronovou šťávu, nakapejte ji na osušenou skvrnu. Nechte ji působit, poté opět odsajte ubrouskem a látku vyperte.

Bílé víno

  • Pokud máte skvrnu od červeného vína, nabízí se možnost použít jako protiklad bíle víno. Zní to sice trochu jako vtip, ale věřte, že to funguje. Bílé víno nalijte na skvrnu a očistěte ubrouskem. Poté klasicky vyperte.

Horké mléko nebo ocet

  • Zde se dostáváme již do oblasti osvědčených babských rad, nicméně i ty se často osvědčí. Pokud víno již zaschlo, namočte látku do horkého mléka nebo octa a nechte jej chvíli působit. Pak látku znovu vyperte běžným pracím prostředkem.

 

4) A nakonec nezapomeňte koupit nové víno

Podívejte se například do našich novinek, kde určitě najdete mnoho nových vín, která stojí za ochutnání :-)

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení