Vady vína
Nemoci a vady vína z pravidla vznikají špatnou výrobní technologií, o které toho bylo napsáno již mnoho a mnoho. Některé také mohou vzniknout díky špatným skladovacím podmínkám a nešetrne manipulaci. Níže najdete ty nejčastější vady, které Vás mohou potkat.
Těkavé, zoctovatělé víno
Takto vadné víno poznáte tak, že bude vonět po octu a bude mít octový, případně acetonový charakter a na patře ucítíte štiplavý pocit. Tuto vadu způsobuje kyselina octová a v ní obsažené sloučeniny etylacetátu, který vzniká vinou octových bakterií a jsou obsaženy jak ve vzduchu, tak ve víně.
Přesířené víno
Takovéto víno charakterizuje ostrý až štiplavý zápach, který zapáchá po právě škrtnuté sirce. Oxid siřičitý se používá ve vinařství hlavně díky svým antioxidačním a konzervačním účinků, bez kterých by bylo víno mdlé, unavené a nemělo by dlouhou životnost. Pokud víno moc zasíříme, tak bude tato sirnatost velmi znatelná ve vlastnostech vína. Takovéto víno může být dokonce nebezpečné pro alergiky a astmatiky jelikož může vyvolat alergickou reakci.
Korkové víno
Takové víno obsahuje sloučeninu 2, 4, 6 trichloroanisol (TCA), díky, které má víno zatuchlou chuť. Takové víno není nebezpečné, ale je nepitelné. Tyto vady vznikají korku, který je napaden plísní anebo může k takové situaci dojít špatnými nečistými dubovými sudy.
Zoxidované víno
Zoxidované víno poznáme lehce u mladých bílých vín podle růžovo-oranžového nádechu. Do hněda budou zbarvená červená vína. Takové víno má vysoký obsah těkavých kyselin, které jsou ve vůni snadno rozpoznatelné (zápach po octu nebo acetonu). Na patře ucítíte mdlou a nepříjemnou chuť. Takové víno je přestárlé, mrtvé. Reakce kyslíku s dalšími aspekty způsobuje oxidaci. V některých případech je proces oxidace nutný. Oxidace vzniká v tanku, sudu nebo při lahvování pokud špatně doléhá zátka.
Víno se sirkou
Pokud cítíme z vína pach zkažených vajec je takové víno cítit sirovodíkem. Sirovodík vzniká ve víně v průběhu kvašení díky činnosti kvasinek. Této vadě se dá předejít před lahvováním tak, že vinař víno včas ošetří.
Víno s myšinou
Následkem bakteriální kontaminace se tyto vada vyskytuje většinou u sudových vín. Takovéto víno má zvláštní pachuť, která zůstává dlouho na jazyku.
Hořknutí vína
Hořknutí vína způsobují bakterie, které napadají kyselinu vinnou a mají za následek ztrátu barvy vína a hořknutí.
Křísovatění vína
Jedná se o chorobu vína, kterou způsobují kožkotvorné aerobní kvasinky, které napadají víno s malým obsahem etanolu a s malým obsahem síry. Projevuje se bílým povlakem na hladině vína.
Zákaly vína
Zákal vína z pravidla nemění chuť ani vůni vína. Zákaly se rozdělují: bílkovinné, kovové, krystalické a mikrobiální. Krystalický zákal vzniká vysrážením vinného kamene a je nejvíce tolerovaný. Zákal způsobený vysrážením pigmentů červených starších vín je běžně i vyžadovaný. Ostatní zákaly vznikají špatnými technologickými postupy a jsou netolerované.
Perlení vína
Perlení vína v mnoha případech neznamená nic dobrého, převážně u červených vín. Takové víno se znovu rozkvasilo anebo je nestabilní. Jedná se o bublinky oxidu uhličitého, který uniká z vína. Perlení u šumivých vín je vyžadováno.