Skladování vína
Proč víno skladovat?
Pokud zákazník kupuje vína pro svou okamžitou domácí spotřebu, která se vejde do běžné ledničky, tak se skladováním vína většinou nezabývá. Víno vystavené ve stojánku v místnosti vydrží pár měsíců, ale nikoliv pár let. Neznamená to, že se zkazí, ale může se stát, že ztratí své chuťové vlastnosti. Proto je potřeba rozlišovat skladování vína a vystavování vína.
Pokud zájemce o vína pronikne do říše vína, neprodleně zjistí, že mu jedna láhev bohužel stačit nebude, že k adekvátním pokrmům se podávají různá vína, že některá vína jsou vhodná pro babičku, jiná pro party s přáteli a naprosto jiná vína pro slavnostní večeři s přítelkyní nebo s nadřízeným apod. Nastává tedy otázka, kam s příslušným vínem, které víno vybrat pro danou příležitost a jak dlouho takové víno skladovat.
Už při nákupu vína bychom se měli zamyslet nad tím, jestli to či ono víno je ideální pro skladování. Většina běžných vín na našem trhu nejsou většinou vhodná k delšímu skladování, tzn., že jejich skladováním nic nezískáme. Výrobci takováto vína vyrábí a distribuují záměrně tak, aby byla přístupná co nejdříve, přičemž se nejvíce soustředí na svěžest a čistotu použitých odrůd vína. Mezi taková vína patří např. francouzská vína kategorie Vin de Pays, dále také většina základních vín ze zámoří, vína z Itálie, ale také z mnoha dalších vinařských regionů včetně Čech a Moravy. Tato vína jsou levná a mezi jejich hlavní přednosti patří mladost a svěžest. V tomto případě platí věta "čím mladší, tím lepší".
Jaké víno neskladovat?
Vína stolní, lehká bílá vína, vína, která jsou balena jinak než v lahvi s kvalitním korkem, levná vína ze supermarketů, vína obsahující vysokou kyselinku a naopak, vína s nízkým obsahem kyselin, víno z nepodařených ročníků, špatně skladovaná vína, typy vína, které nejsou vhodná ke skladování, vína neharmonická a nemocná, vína která nejsou určena ke skladování.
Jaké víno skladovat?
Vína z dlouhodobě prověřených oblastní a kategorií, vína určená ke vinaři přímo určená ke skladování, vína pocházející z důvěryhodných poloh a vinic. Dále jsou to vína od věrohodných a prověřených vinařů, vína známá díky svým výborným ročníkům, harmonická vína s dostatkem tříslovin, vyrovnanými kyselinami a cukry, vyšším procentem alkoholu, správně ošetřená vína, vína, která Vám doporučil zkušený obchodník.
Vína určená ke kratšímu skladování/archivaci
Jedná se o vína vhodná ke skladování na dobu cca. tří až pěti let. V této kategorii můžeme nalézt mnoho světových vín různých cenových kategorií. Tady už je jen otázkou zda skladovat anebo nikoliv. Poraďte se s dodavatelem vína anebo vyhledejte příslušnou literaturu. Vína pravděpodobně koupíte v již ideální zralosti pro pití nebo je na kratší dobu necháte dozrát.
Vhodná vína k dlouhému skladování neboli archivaci
Nejdiskutovanější kategorií jsou vína určená k delšímu skladování. Jedná se o vína, jejichž doba zrání se pohybuje od 8 do 25 let, v některých případech i déle. Takovým typickým vínem jsou vína burgundská, portská, vína z kategorie Grand Cru Classé z těch nejlepších ročníků. Například vína z oblasti Sauternes vydrží klidně i sto let. Tato vína mají již zpočátku vysokou pořizovací hodnotu, nicméně po několika letech se jejich cena ještě mnohonásobně zvýší. Zaleží to však na výrobci vína a příslušném ročníku. Je tedy důležité zakoupit mladé víno, nechat víno uležet v ideálních podmínkách a v ten pravý okamžik vypít. Majitel takového vína bude mít skvělý zážitek a pokud jej koupí dostatečně mladé, nemusí ho to stát mnoho peněz. Poslední dobou se tato vína přizpůsobují dnešní době, tudíž vás mohou potěšit i mladší vína stará tři až čtyři roky, která mají tak jako tak ještě dlouhou cestu. Doporučujeme tedy, aby se budoucí majitel takového vína obrátil na dodavatele nebo odborníka na víno, případně odbornou literaturu.
Kde víno skladovat?
Když už máme vybrané vhodné víno k archivaci tak je také důležité ho správně uskladnit. Ideální je víno umístit do speciálního sklepa, kde platí určitá pravidla, aby se víno nepoškodilo a bylo správně uloženo.
- Ideální teplotou sklepa je rozmezí 8 až 11 °C, která ovšem nesmí kolísat. Je tedy důležitá stabilní teplota i v případě o něco vyšší nebo nižší teploty. Pokud bude teplota nízká tak se vysráží vinný kámen a barviva u červených vín. V případě vysokých teplot může dojít k vysrážení termolabilních bílkovin nebo k stimulaci mikrobiologické činnosti ve víně čímž dojde k znehodnocení vína.
- Doporučená je vlhkost okolo 65% a temné prostředí. Umělé světlo nebo přímé sluneční světlo vínu neprospívá.
- Láhve s vínem musí být uloženy ve správné poloze, ideálně vodorovně tak, aby byla korková zátka stále smočena ve víně, nevysychala a nedocházelo k přístupu vzduchu.
- Vínu nedělá dobře pohyb, tudíž by se láhve neměly přemisťovat, otáčet, případně čelit vibracím chladícího zařízení.
V případě, že není k dispozici vinný sklep, lze vína skladovat několika dalšími způsoby:
- Ideální variantou pro každého je klimatizovaná skříň na víno, jejíž cenová relace se pohybuje od 6ti tisíc. Záleží na provedení a technickém vybavení. Nicméně je tato varianta šetrná na prostor, je zaručena ideální teplota a vlhkost. Menší skříň pojme 10-50 lahví, větší pojme klidně okolo 140 lahví.
- Další možností je pronájem vlastního boxu ve vinotéce nebo archivu vín.