Růžová vína

V České republice panují ideální podmínky pro pěstování růžových vín a tak není divu, že čím dál více tuzemských vinařů je zařazuje do nabídky. Díky slunným moravským vinicím jsou to vína zpravidla svěží a lehká a pěkně vychlazená se výborně hodí na letní pití. Popíjet ho můžete jen tak s přáteli, ale je to i velmi vhodné víno ke grilování nebo lehčím dezertům.

 

Jak správně pít růžové víno?

Aby si růžová vína zachovala svoji svěžest a lehkost, je ideální pít je jako mladá. Z naší zkušenosti můžeme říct, že nejlepší vlastnosti si zachovávají do 2 let od lahvování. Snad ještěpodstatnější je pak teplota podávání, která by se měla pohybovat mezi 8-12 °C. Pít jej doporučujeme ze sklenic ve tvaru otevřeného tulipánu, ale dopře Vám posluží i sklenice určené na bílé víno.

 

Jaké růžové vybrat?

Pokud budete budete degustovat více druhů růžových vín najednou, doporučujeme postupovat tak jako u všech vín. Tedy začít od těch lehčích, suších a méně aromatických a postupně přejít k těžsím a sladším vínům. U růžového vína je ideální začít u odrůd Mordý Portugal, Rulandské modré nebo André, které jsou většinou lehké a příjemně ovocné. Na začátek zvolte suchá vína, abyste později mohli vnímat příjemné sladší chutě. Tato vína se nemusíte bát i více podchladit. Poté přejděte k plnějším vínům jako jsou Merlot, Frankovka a Zweigeltrebe. Na závěr pak doporučujeme aromatická vína z odrůd Cabernet Moravia nebo Cabernet Sauvignon, která Vám charakterem připomenou vína červená.


Růžové má mnoho podob

Růžová vína jsou i co do barvy velmi rozmanitá. Zakoupit může světlá vína s lehkým růžovým nádechem (tzv. pink) nebo intenzivně růžová, která se téměř blíží červeným vínům. Barva vína je ovlivněna dobou, po jakou se pomleté hrozny nechají ležet a uvolňují barvivo a třísloviny. Speciální kategorií jsou pak klarety, kdy se z modrých odrůd lisuje víno rovnou bez macerace a díky tomu nedochází k obarvení moštu. Výsledné víno pak může být až zcela bílé.


Pokud jste právě dostali chuť na sklenku dobrého růžového, doporučujeme ihned přejit na naši nabídku růžových vín.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení