Růžová vína

V České republice panují ideální podmínky pro pěstování růžových vín a tak není divu, že čím dál více tuzemských vinařů je zařazuje do nabídky. Díky slunným moravským vinicím jsou to vína zpravidla svěží a lehká a pěkně vychlazená se výborně hodí na letní pití. Popíjet ho můžete jen tak s přáteli, ale je to i velmi vhodné víno ke grilování nebo lehčím dezertům.

 

Jak správně pít růžové víno?

Aby si růžová vína zachovala svoji svěžest a lehkost, je ideální pít je jako mladá. Z naší zkušenosti můžeme říct, že nejlepší vlastnosti si zachovávají do 2 let od lahvování. Snad ještěpodstatnější je pak teplota podávání, která by se měla pohybovat mezi 8-12 °C. Pít jej doporučujeme ze sklenic ve tvaru otevřeného tulipánu, ale dopře Vám posluží i sklenice určené na bílé víno.

 

Jaké růžové vybrat?

Pokud budete budete degustovat více druhů růžových vín najednou, doporučujeme postupovat tak jako u všech vín. Tedy začít od těch lehčích, suších a méně aromatických a postupně přejít k těžsím a sladším vínům. U růžového vína je ideální začít u odrůd Mordý Portugal, Rulandské modré nebo André, které jsou většinou lehké a příjemně ovocné. Na začátek zvolte suchá vína, abyste později mohli vnímat příjemné sladší chutě. Tato vína se nemusíte bát i více podchladit. Poté přejděte k plnějším vínům jako jsou Merlot, Frankovka a Zweigeltrebe. Na závěr pak doporučujeme aromatická vína z odrůd Cabernet Moravia nebo Cabernet Sauvignon, která Vám charakterem připomenou vína červená.


Růžové má mnoho podob

Růžová vína jsou i co do barvy velmi rozmanitá. Zakoupit může světlá vína s lehkým růžovým nádechem (tzv. pink) nebo intenzivně růžová, která se téměř blíží červeným vínům. Barva vína je ovlivněna dobou, po jakou se pomleté hrozny nechají ležet a uvolňují barvivo a třísloviny. Speciální kategorií jsou pak klarety, kdy se z modrých odrůd lisuje víno rovnou bez macerace a díky tomu nedochází k obarvení moštu. Výsledné víno pak může být až zcela bílé.


Pokud jste právě dostali chuť na sklenku dobrého růžového, doporučujeme ihned přejit na naši nabídku růžových vín.