Poznejte špičková australská vína Penfolds

Vytvořeno17.05.2022
Poznejte špičková australská vína Penfolds

Poznejte vína z oceňovaného australského vinařství Penfolds. Právě jsme naskladnili fantastická vína Koonunga Hill vhodná pro každou příležitost i pár unikátních lahví, které můžete archivovat desítky let. Vinařství Penfolds bylo založeno na předměstí Adelaide už v roce 1844 anglickým lékařem Christopherem Rawson Penfoldem. V roce 1949 byly z Francie dovezeny odrůdy Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Syrah a tím se položil základ budoucímu věhlasu. V roce 1950 se stal hlavním vinařem dnes už legendární Max Schubert a pod jeho rukama začala vznikat fantastická vína, z nichž se mnohá stala legendou a zařadila se mezi nejlepší vína světa.Kdo má rád červené víno s elegantním projevem peckového ovoce, koření a čokolády s pěknou tříslovinou, toho nadchne Shiraz Koonunga Hill. Víno zrálo 15 měsíců v dubových sudech a perfektně doprovodí grilované i pečené červené maso, drůbež i dobrý sýr.

U nás ho najdete za skvělou cenu 330 Kč za lahev a po celý květen i ve výhodné zaváděcí akci 5+1 ZDARMA, kdy Vás vyjde lahev pouze na 275 Kč.

Do stejné kategorie se řadí i mladé Chadonnay Koonunga Hill v ročníku 2021, které má krásné aroma po melounu, broskvích a zelených jablkách. Část vína zrála 5 měsíců v dubových sudech a je to skvělé víno k mořským plodům a grilované drůbeži.Z vinařství Penfolds se nám podařilo získat i doslova pár lahví vín té nejvyšší kategorie. Tato vína jsme samozřejmě před koupí pečlivě ochutnali a musíme Vám říct, že se máte opravdu na co těšit. Kdo ale s otevřením počká několik dalších let, toho bude čekat víno v ještě lepší kondici.


Prvním z vín je Shiraz BIN 128 Coonawara 2019, které bylo vyrobené z hroznů pocházejících z chladnější oblasti Coonawarra. Švestkově červená barva je doprovázena tóny moruší, ostružin, cedrového dřeva a anýzu. Časem ucítíte i tóny sušených bylin a v chuti se projeví brusinky a maliny s hedvábnými taniny. Víno zrálo 12 měsíců v sudech z francouzského dubu. Již teď je krásně pitelné, ale jeho pravý potenciál se plně projeví až v následujících letech (2023-2025) a při dobré archivaci vydrží minimálně do roku 2039.

Absolutní špičku v dovezených vínech pak představuje Cabernet / Shiraz BIN 389 2018, kterého máme aktuálně pouhé 3 lahve. Víno bylo poprvené vyrobeno v roce 1960 zmíněným Maxem Schubertem. Na výrobu se částešně používají sudy po nejikoničtějším vínu vinařství Penfolds (Grange) a proto je někdy nazýváno "baby Grange". Víno má vůni černého rybízu a ostružin s čokoládou a v chuti perfektní balanc mezi sladkostí Cabernetu a řízností Shirazu. Andre Caillard (Master of Wine) vínu v hodnocení udělil 98/100 b, James Suckling pak 97/100b. Víno se plně projeví kolem roku 2025, uchovat ke speciální příležitosti si ho ale můžete nejméně do roku 2050.