Ochutnejte francouzské Beaujolais Nouveau

Vytvořeno18.11.2021
Ochutnejte francouzské Beaujolais Nouveau

3. čtvrtek v listopadu je tradičně svátkem mladých francouzských vín. Ochutnejte letošní Beaujolais Nouveau. Ale pospěšte si, zásoby jsou už velmi omezené.

Vyzkoušet u nás můžete dvě vína z vyšší kategorie Beaujolais Villages Nouveau a to buď Domaine Ruet nebo Marius Michaud. Vína jsou to tradičně plná ovocných tónů a velmi osvěžující.

Francouzské mladé víno z odrůdy Gamay je vůbec nejznámější mladým vínem světa. Tradice započatá na začátku 50. let (1951 oficiálně autorizováno, jak je to ve Francii zvykem) z prosté potřeby "udat" včas mladé víno a tím získat potřebné prostředky v situaci, kdy začala dramaticky klesat spotřeba vína na hlavu (z více jak 100l na osobu na dnešních 50l).

Popularita mladého Beaujolais nabyla na síle v 80. a 90. letech, kdy se tento "primeur" stal do značné míry symbolem pro celý region Beaujolais. Dnes jsou hlavními trhy kromě domácí Francie hlavně Japonsko, USA a Německo. Tradiční trh pro Beaujolais je však i Česká republika. Více jak polovina celkové vinné produkce Beaujolais (130 milionu lahví) dnes připadá právě na mladé Beaujolais.


Naší tuzemskou obdobou jsou Svatomartinská vína, která jdou do prodeje zhruba o týden dříve. I z nabídky těchto vín můžete stále vybírat.


A z odrůdy Gamay se ale nedělají jen mladá vína, ale i velká vína zrající v barikových sudech. O jejich kvalitě se můžete přesvědčit s úžasným vínem Fleurie 2018 Louis Jadot z kategorie Cru de Beaujolais.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení